Mutlu Çocuk için Uygulanacak 9 Yöntem

Mutlu Çocuk için Uygulanacak 9 Yöntem

Çocuk yetiştirme sürecinde uygulanacak birkaç yöntem sayesinde çocuğunuzun mutlu bir birey olmasını sağlayabilirsiniz. Çocuğun beyin ve fiziksel gelişimi için birçok konuda hassasiyet gösterirken, onun mutsuz olmasına da sebep olmamak gerekiyor. Yaşayacağı hayatı mutlu bir birey olarak sürdürmesi için de pastanın en büyük dilimi ebeveynlere düşüyor.

1. Kendinize benzemesi için zorlamayın

Çocuklar için ebeveynler birer rol modeldir fakat bu kesinlikle onların da sizin gibi olmasını istemeniz anlamına gelmemelidir. Sizler ve çocuklarınız ayrı bireylersiniz ve sizler için doğru olan bir şey onlar için doğru olmayabilir. Bu konuda onlara saygı duymayı kabullenerek, onların kendilerine özgü bir birey olmalarını engellemek gerekmektedir.

2. Onları kabullenin ve saygı duyun

Çocukların ebeveyn davranışlarını kendilerine örnek aldıklarını biliyoruz. Bu örnek alma tamamen aynı olacakları anlamına gelmese de,  onlar için bir model olduğu kesin! Bu sebeple onlara ve fikirlerine karşı gösterdiğiniz saygı ve güven, onların da çevresine karşı aynı tutumu göstermesini sağlayacaktır.

3. Çocuğunuzu keşfedin

Çocuklar ayrı bir birey olmasının yanında kendilerine özgü karakteri ve becerileri de vardır. Bunların ortaya çıkması için çocuğunuza rahat ortamlar hazırlayarak, kendilerini keşfetmelerini sağlayın.

4. Sorumluluk almasını sağlayın

Çocukların hayatta başarılı ve mutlu olması için kendisine dair sorumlulukların farkına varması ve bunlarla başa çıkması gerekmektedir. Bu sebeple onların sorumluluklarını ebeveynleri olarak sizler üstlenmeyin, onların sorumluluk bilincini kazanmasını sağlayın.

5. Balık vermeyin, tutmasını sağlayın

Çocuklar hayatlarına dair birçok konuda sorularla karşılaşacaktır. Bu karşılaştığı soruların hepsi birer tecrübedir ve çocuğa özgü cevapları bulunmaktadır. Bu sebeple onlara cevaplar sunmaktansa, soruları vermeyi deneyin.

6. Güçlenmesini sağlayın ve sevgiyi eksik etmeyin

Ebeveynler rollerini doğru bir şekilde uygularsa, çocuk da sağlıklı bir birey olarak yetişebilir. Anne bu konuda çocuğun sevgi kaynağı olmalı ve her koşulda ona sevgisini göstermelidir. Baba ise bir güç ve otorite simgesi olarak çocuğun dayanağı olmalıdır.

7. Hayatı bir yarış olarak göstermeyin

Çocuk için hayatın bir yarış olduğunun algılanmasını engelleyin. Sürekli hedeflerin peşinden koşmak zorunda olmadığını, hayatın ona katacağı bilgi ve tecrübeyi görmesini sağlayın.

8. Duygu ve sezgilerini de kullanmasını sağlayın

Akılla verilen kararlarda önceliğin yararlar olduğunu unutmayın. Bu sebeple çocukların bir karar alırken sadece aklıyla değil aynı zamanda duygu ve sezgilerini de kullanmasına ön ayak olun.

9. Yargılamayın ve suçlamayın

Muhakkak ki çocukların yaptığı işlerde veya söylediklerinde hatalar ve eksiklikler olacaktır. Bu konuda onları suçlayıp, yargılamayın. Hata yapmaları ve bunun farkına varmaları, onların ileriye yönelik daha sağlıklı bir birey olmasını sağlayacaktır.